понеділок, 26 вересня 2016 р.

Тема: Слово. Значення слова. Пряме і переносне значення слів.
Мета: Розвивати увагу до лексичного значення слів. Виробляти вміння визначати значення слів у контексті. Формувати поняття про пряме і пе­реносне значення  слів.  Вчити  розрізняти  ці  значення.   Розвивати уміння користуватися словниками. Розвивати і збагачувати лексичний запас учнів, мовне чуття. Виховувати любов до рідної мови та інтерес до її вивчення.
Обладнання.   різні   види словників; картки з каліграфії; дидактичний матеріал «Укр. мова 3 клас»; кросворд «Слово».

ХІД УРОКУ
І.Організація класу.
Дзвоник нам сигнал вже дав
Працювати час настав.
Тож і ти часу не гай,
Працювати помагай!
 ІІ. Тема і завдання уроку.
- Посміхнемося один одному, діти, і почнемо працювати. Попереду нас чекає цікава і важлива робота. Ми спробуємо разом відкрити нові таємниці нашої мови і здобути нові знання. А тема нашого уроку зашифрована в малюнках і кросворді.

ЛОН
            - Як перетворити малюнки у слова?

ИПА


ГІРОК
(Треба їх назвати або записати)

ИШНЯ


ЛЕНЬ
Тема, яку ми починаємо вивчати – «Слово»
1. Проблемні питання. ( «Мозговий штурм»)
 - Що таке слово?
Слово -   це звук або комплекс звуків, який має певний смисл і служить для назви предметів, явищ, ознак, дій. Слово основна одиниця мови.
- З чого складається слово?
- Чим відрізняється одне слово від іншого?
        -  Звуковою оболонкою, буквами і значенням. Головне призначення – служити засобом     називання навколишніх предметів, ознак, дій. Тому треба знати значення слова. Наука, яка вивчає значення слів, називається лексикологія.
   - Навіщо людині треба знати значення слів? (Відповіді дітей).
          
  Запрошую вас на цікаву мандрівку цією країною слів та їх значень.
(Роздивляємось маршрутну карту).
- А що ми візьмемо в помічники?
- Увагу, пам'ять, мислення, фантазію, дружбу.
2. Робота з деформованими реченнями. Робота в парах.
Скласти   прислів'я   із   слів,   пояснити,   як   ви   їх   розумієте
а) Від теплого слова і лід розмерзає.
б) Гостре словечко коле сердечко.
в) Слово не горобець, вилетить не піймаєш.
 - Слово, діти, немов жива істота. Необережно сказане, воно може завдати болю або навпаки зробити когось щасливим, впевненим, сильним.
ІІІ. Знайомство з різними словниками.
Шлях до міста Лексикограда нам закрили пагорби Словників.
  Що таке словник? (Дім, де живуть слова).
  Як вони розташовані? (За алфавітом).
  Роздивіться словники у себе на партах.
   1.Орфографічний словник допомагає без помилок написати і
вимовити слово.
Зберіть і запишіть словникові слова.
бисокар, исаплнье, шярнече, неяс,
                                          абрикос, апельсин, черешня, ясен
 Логічне завдання.
- Яке слово зайве? Доведіть, чому?
2. Відгадайте загадку. Про який вона словник?
Незчисленна ми родина,
В нас на всіх одна хатина,
Але в ній і мир і лад,
І сусід сусіду рад,
-Ну, а хто із нас щось значить
Кожен сам вам розтлумачить.
(Тлумачний словник).
- Що ми уявляємо, коли вимовляємо слова?
          
Олівець, зошит, книга, пенал.
3. Робота в групах.
Знайдіть  у  тлумачному   словнику  лексичне  значення   слів. Запишіть одне із слів з його значенням.
І група                                          ІІ група                                       ІІІ група
      ↓                                                   ↓                                                  ↓
адреса                                         портрет                                       шеренга 
 4. Етимологічний    словник    допоможе    нам    дізнатися    про походження слова.
Наприклад: футбол з англійської; автомобіль з латинської.
ІV. Пряме і переносне значення слів.
     Продовжуємо подорож країною Лексикологією.
             На нашому шляху
- озера Значень слів.
             - Як вони називаються?  (Пряме і переносне).
  - Як ви це розумієте?
1. Виразно прочитайте вірш.
Знайдіть слова у переносному значенні. З якою метою автор вживає слова у переносному значенні? Якою перед нами постає природа? Які звуки і запахи ви почули, які фарби уявили?
Небо синіє в безодню блакитную
Сонце втопило проміння своє.
Гори і луки росою умиті,
Річенька воду у море несе
                         Тихо в Карпатах. Зимова пора.
                         Сонце сміється і сяє.
                        Тихо. Ні вітру, ні звуку не чуть,
                        Сонні ялиці дрімають,
                         Дивний серпанок  морози їм тчуть...
                                                                   (М. Струмок)
2. Робота з підручниками. Заучування правила.
3 Виконання вправи.
4. Закріплення вивченого.
- Прочитайте вірш. Знайдіть слова, вжиті в переносному значенні. Запишіть по пам'яті вірш Т.Шевченка.
Вітер з гаєм розмовляє,
Шепче з осокою,
Пливе човен по Дунаю
Один за водою.
V. Фізхвилинка.
VІ.  Гра «Третій зайвий».
           Знайдіть зайве словосполучення. Доведіть свою думку.
 
Золота ложка
Золота людина
Золоті руки
Плаче ліс
Плаче дощ
Плаче дитина
Весела дівчина
Веселе літо
Веселі сніжинки
Схлипує дитина
Схлипує джерельце
Схлипує вітер
 Скласти речення.                      
VІІ. Коментоване письмо.
-                   У якому значенні , прямому чи переносному словосполучення, яке записане у хвилинці письма?
VІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
         Диференційна робота в групах. (за рівнем складності).
                 І ГРУПА
    Спиши речення, підкресли слова, вжиті у переносному значенні.
    а) Тільки вранці квітки всі умиваються в росі.    
 б) Сміється сонце з небозводу, кудись хмарки на конях мчать.
 в) На порозі стояла осінь.
ІІ ГРУПА
   Скласти і записати речення, щоб слова солодкий, йти були вжиті у прямому і переносному значенні.
                              ІІІ ГРУПА
   До поданих словосполучень підібрані словосполучення, в які
входять слова з переносним значенням. З двома скласти і записати речення.
Кришталева ваза -
холодний вітер -
 І X.  Самостійна робота.
X .Підсумок уроку.
-         Які значення можуть мати слова? А для чого ми так часто вживаємо слова у переносному значенні?
ТЕСТ
1.     Підняти сигнальні картки з правильною відповіддю:
Визначити словосполучення, вжиті у переносному значенні.

А) Гострий олівець
б) Гострий ніж
а) Срібний ніж
б) Срібний голосок
а) Сумує мати
б) Сумує ліс
А) Гарячий погляд
б) Гарячий камінь

XІ. Домашнє завдання.
ТЕМА: Наталя Забіла (про неї ) Наталя Забіла « Хто сильніший?»
МЕТА: збагачувати і розширювати знання учнів про життя і творчість поетеси, продовжувати формувати читацькі навички; навчати визначати настрій твору, передавати своє ставлення до змісту виразним читанням; збагачувати активний словник учнів; допомогти відчути художній стиль поетеси.
ОБЛАДНАННЯ: портрет Н Забіли, виставка книг, картки зі словами, малюнки Сонця та Вітру, хвилинка - цікавинка.
ХІД УРОКУ
1.    Організаційний момент
2.    Мовна розминка
Робота над скоромовкою
…У сороки – білобоки
п’ять малят сороченят.
Усі чисто хочуть їсти,
Треба всім їм дати лад…
Прочитати кілька разів. Пояснити значення слів «дати лад».
       3.Перевірка домашнього завдання.
      4.Повідомлення теми і мети уроку.
 - Сьогодні наш урок незвичайний. Ми побуваємо в гостях у ще однієї великої української поетеси і письменниці Наталі Забіли. Поговоримо про її творчість та життя.
     4.1 Узагальнення знань про вивчені твори.
- З творами поетеси ви неодноразово зустрічалися. Зараз ви їх пригадаєте. Я буду зачитувати уривки творів, які ми вже читали, а ви пригадайте назву.
                      «Журавлик»
                      «Вовк та козенята»
                       « Древній Київ»
-  Ці твори ви читали ви у 2 та 3 класах. Та з віршами поетеси ви познайомилися ще у 1 класі. Пригадайте абетку.
-  Які за жанром усі ці твори?
3.2                Хвилинка поезії.
Діти декламують кілька віршів поетеси.
                                      «Кульбабки»
                     « Білка»                          «Метелик»
-  Чи сподобалися вам ці вірші? Чим?
5. Ознайомлення з творчістю та біографією поетеси.
        5.1 Розповідь про Н Забілу.
Народилася поетеса 9 березня 1903 року в Петербурзі у дворянській сім’ї.
У 1917 році разом зі сім’єю переїхала до Харкова. Сімнадцятирічною дівчиною навчалася у Харківському інституті народної освіти.
Писати вірші поетеса почала дуже рано. Перший свій вірш придумала у 4 роки.
Ось як вона про це пише:
«Одного дня сиділи біля столу, малювали, розказували вірші, коли я кажу:
Арифметика любить метику,
Часто гуляє, та її стрічає.
А що таке арифметика?! Я й сама не знала. Просто почула таке слово, й воно мені сподобалося. Я гадала, що то таке ім’я, і що так, напевне, звуть казкову красуню».
 Потім письменниця часто сміялася, пригадуючи свій перший вірш.
Свою першу книжечку для дітей поетеса назвала «Ясоччина книжечка». ЇЇ вона присвятила своїй доньці. На жаль, дівчинка померла у 5-річному віці.
Наталя Львівна була, діти, не тільки поетесою, але і автором підручників «Читанка».
5.2. Опрацювання статті.
- А зараз ви самостійно прочитаєте про те, якою була Н. Забіла, ким працювала, що зробила за своє життя.
Відкрийте підручники на с. №31. Читаючи, помітьте ті місця, які допоможуть відповісти на запитання:
а) Скільки років було поетесі, коли переїхала в Україну?;
б) Ким працювала поетеса?
в) Скільки книг видано?
(Перевірка)
5.3. Виставка книг.
6. Опрацювання вірша «Хто сильніший?»
- Сьогодні на уроці ми познайомимося з твором Н. Забіли «Хто сильніший»
- Скажіть, хто у природі може змагатися?
- Відгадати головних героїв вам допоможуть загадки.
а) Викотилось вранці золоте кружальце,
Не спиниться ніде, наче хтось його веде.
Розкидає самоцвіти на поля, дерева, квіти.
В шпарки скрізь проникло, а надвечір зникло.
То ж бо, діти, хто озветься, як оте світило зветься?
(СОНЦЕ)

б) Всюди дму: на землю й воду,
І міняю я погоду.
То добро роблю, то шкоду
Еге-ге! Такий-то я –
Відгадай моє ім’я.
(ВІТЕР)
5.1.        Словникова робота.
Кашне -  шарф,
Жаско – жахливо, страшно.
                                                   Віхола ( синоніми ).
5.2.        Читання казки вголос.
-         Читаючи, подумайте, який це твір за жанром? Доведіть свою думку.
5.3.        Відтворення змісту прочитаного.
Гра « Мікрофон».
5.4.        Вибіркове читання.
-         Прочитайте, чому Вітер вважав себе сильнішим?
-         Що говорило про себе Сонце?
-         Прочитати опис хлопчика.
-         Прочитайте, як діяв Вітер? Сонце?
-         Як Сонце звернулося до Кості? Про що це говорить?
5.5.        Робота в групах.


І ГРУПА
ІІ ГРУПА
ІІІ ГРУПА
Споріднені слова підібрати
Сонце - …
Вітер - …
Вибрати із запропонованих слова, що характеризують Сонце.
Слова, що характеризують Вітер.
-         То чому ж перемогло Сонце?
Висновок: Добро перемагає зло.
5.6.        Робота над ілюстрацією.
-         Як автор зобразив Сонце? Вітер? Як художник передав характер головних героїв?
6.  Фізхвилинка.
В небі сонечко пироги пекло
Ми покликали, щоб до нас прийшло.
Не забулося, не барилося,
Усміхнулося і з’явилося.
З медом-солодом пироги пекло
Дарувало нам, як на свято йшло.
Кожне личенько розмальовує
Всім даруночки роздаровує.
7.  Читання в особах.
8.  Хвилинка-цікавинка.
-         Що ви знаєте про Сонце, як небесне тіло?
(Зачитують)
-         Що в природі ми ще називаємо «сонечко»?;
-         Слухаючи вірш «Кульбабки», з чим порівняла автор рослинку? (Кульбабки, немов сонечка);
-         А яких дорогих нам людей ми можемо порівняти з сонцем? (Маму і тата);
-         Недаремно у пісні співаємо: «Батько і мати – два сонця гарячих»
9.  Розвиток зв' язного  мовлення.
                                                        І ГРУПА
  За малюнком скласти розповідь «Вітерець-пустунець».
ІІ ГРУПА:
З’єднати слова. Пояснити прислів’я.
У нього вітер                 в полі
Шукай вітра                 слова
Кидати на вітер                в голові
ІІІ ГРУПА:
Підібрати дієслова до слів сонце і вітер.
Сонце ( що робить?)…
Вітер ( що робить?)…
10. Підсумок уроку. (піднімають картки з відповідями)
                       ТЕСТ
1. Коли Наталя Забіла народилася?
 а) 1913; б) 1903; в) 1930.
2. Де народилася поетеса?
а) у Петербурзі; б) у Харкові; в) у Києві.
3. Ким працювала?
а) вчителем; б) вихователем; в) редактором.
4. Скільки книг видано за життя поетеси?
а) понад 100; б) понад 300; в) понад 200.
5. Назвати героя казки:
« На голові пухнаста шапка,
На плечах – теплий кожушок…»
а) Миколка; б) Костик; в) Гнат.
6. Хто був сильнішим?
а) Сонце; б) Вітер; в) Костик.
11. Домашнє завдання.
ХВИЛИНКА – ЦІКАВИНКА

Маса Сонця у 330 разів більша від маси Землі. Температура на поверхні Сонця 6000 градусів. Сонячний промінь долітає до Землі за 8 хвилин, долаючи 150 млн. км.