понеділок, 26 вересня 2016 р.

Тема: Слово. Значення слова. Пряме і переносне значення слів.
Мета: Розвивати увагу до лексичного значення слів. Виробляти вміння визначати значення слів у контексті. Формувати поняття про пряме і пе­реносне значення  слів.  Вчити  розрізняти  ці  значення.   Розвивати уміння користуватися словниками. Розвивати і збагачувати лексичний запас учнів, мовне чуття. Виховувати любов до рідної мови та інтерес до її вивчення.
Обладнання.   різні   види словників; картки з каліграфії; дидактичний матеріал «Укр. мова 3 клас»; кросворд «Слово».

ХІД УРОКУ
І.Організація класу.
Дзвоник нам сигнал вже дав
Працювати час настав.
Тож і ти часу не гай,
Працювати помагай!
 ІІ. Тема і завдання уроку.
- Посміхнемося один одному, діти, і почнемо працювати. Попереду нас чекає цікава і важлива робота. Ми спробуємо разом відкрити нові таємниці нашої мови і здобути нові знання. А тема нашого уроку зашифрована в малюнках і кросворді.

ЛОН
            - Як перетворити малюнки у слова?

ИПА


ГІРОК
(Треба їх назвати або записати)

ИШНЯ


ЛЕНЬ
Тема, яку ми починаємо вивчати – «Слово»
1. Проблемні питання. ( «Мозговий штурм»)
 - Що таке слово?
Слово -   це звук або комплекс звуків, який має певний смисл і служить для назви предметів, явищ, ознак, дій. Слово основна одиниця мови.
- З чого складається слово?
- Чим відрізняється одне слово від іншого?
        -  Звуковою оболонкою, буквами і значенням. Головне призначення – служити засобом     називання навколишніх предметів, ознак, дій. Тому треба знати значення слова. Наука, яка вивчає значення слів, називається лексикологія.
   - Навіщо людині треба знати значення слів? (Відповіді дітей).
          
  Запрошую вас на цікаву мандрівку цією країною слів та їх значень.
(Роздивляємось маршрутну карту).
- А що ми візьмемо в помічники?
- Увагу, пам'ять, мислення, фантазію, дружбу.
2. Робота з деформованими реченнями. Робота в парах.
Скласти   прислів'я   із   слів,   пояснити,   як   ви   їх   розумієте
а) Від теплого слова і лід розмерзає.
б) Гостре словечко коле сердечко.
в) Слово не горобець, вилетить не піймаєш.
 - Слово, діти, немов жива істота. Необережно сказане, воно може завдати болю або навпаки зробити когось щасливим, впевненим, сильним.
ІІІ. Знайомство з різними словниками.
Шлях до міста Лексикограда нам закрили пагорби Словників.
  Що таке словник? (Дім, де живуть слова).
  Як вони розташовані? (За алфавітом).
  Роздивіться словники у себе на партах.
   1.Орфографічний словник допомагає без помилок написати і
вимовити слово.
Зберіть і запишіть словникові слова.
бисокар, исаплнье, шярнече, неяс,
                                          абрикос, апельсин, черешня, ясен
 Логічне завдання.
- Яке слово зайве? Доведіть, чому?
2. Відгадайте загадку. Про який вона словник?
Незчисленна ми родина,
В нас на всіх одна хатина,
Але в ній і мир і лад,
І сусід сусіду рад,
-Ну, а хто із нас щось значить
Кожен сам вам розтлумачить.
(Тлумачний словник).
- Що ми уявляємо, коли вимовляємо слова?
          
Олівець, зошит, книга, пенал.
3. Робота в групах.
Знайдіть  у  тлумачному   словнику  лексичне  значення   слів. Запишіть одне із слів з його значенням.
І група                                          ІІ група                                       ІІІ група
      ↓                                                   ↓                                                  ↓
адреса                                         портрет                                       шеренга 
 4. Етимологічний    словник    допоможе    нам    дізнатися    про походження слова.
Наприклад: футбол з англійської; автомобіль з латинської.
ІV. Пряме і переносне значення слів.
     Продовжуємо подорож країною Лексикологією.
             На нашому шляху
- озера Значень слів.
             - Як вони називаються?  (Пряме і переносне).
  - Як ви це розумієте?
1. Виразно прочитайте вірш.
Знайдіть слова у переносному значенні. З якою метою автор вживає слова у переносному значенні? Якою перед нами постає природа? Які звуки і запахи ви почули, які фарби уявили?
Небо синіє в безодню блакитную
Сонце втопило проміння своє.
Гори і луки росою умиті,
Річенька воду у море несе
                         Тихо в Карпатах. Зимова пора.
                         Сонце сміється і сяє.
                        Тихо. Ні вітру, ні звуку не чуть,
                        Сонні ялиці дрімають,
                         Дивний серпанок  морози їм тчуть...
                                                                   (М. Струмок)
2. Робота з підручниками. Заучування правила.
3 Виконання вправи.
4. Закріплення вивченого.
- Прочитайте вірш. Знайдіть слова, вжиті в переносному значенні. Запишіть по пам'яті вірш Т.Шевченка.
Вітер з гаєм розмовляє,
Шепче з осокою,
Пливе човен по Дунаю
Один за водою.
V. Фізхвилинка.
VІ.  Гра «Третій зайвий».
           Знайдіть зайве словосполучення. Доведіть свою думку.
 
Золота ложка
Золота людина
Золоті руки
Плаче ліс
Плаче дощ
Плаче дитина
Весела дівчина
Веселе літо
Веселі сніжинки
Схлипує дитина
Схлипує джерельце
Схлипує вітер
 Скласти речення.                      
VІІ. Коментоване письмо.
-                   У якому значенні , прямому чи переносному словосполучення, яке записане у хвилинці письма?
VІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
         Диференційна робота в групах. (за рівнем складності).
                 І ГРУПА
    Спиши речення, підкресли слова, вжиті у переносному значенні.
    а) Тільки вранці квітки всі умиваються в росі.    
 б) Сміється сонце з небозводу, кудись хмарки на конях мчать.
 в) На порозі стояла осінь.
ІІ ГРУПА
   Скласти і записати речення, щоб слова солодкий, йти були вжиті у прямому і переносному значенні.
                              ІІІ ГРУПА
   До поданих словосполучень підібрані словосполучення, в які
входять слова з переносним значенням. З двома скласти і записати речення.
Кришталева ваза -
холодний вітер -
 І X.  Самостійна робота.
X .Підсумок уроку.
-         Які значення можуть мати слова? А для чого ми так часто вживаємо слова у переносному значенні?
ТЕСТ
1.     Підняти сигнальні картки з правильною відповіддю:
Визначити словосполучення, вжиті у переносному значенні.

А) Гострий олівець
б) Гострий ніж
а) Срібний ніж
б) Срібний голосок
а) Сумує мати
б) Сумує ліс
А) Гарячий погляд
б) Гарячий камінь

XІ. Домашнє завдання.

Немає коментарів:

Дописати коментар