четвер, 20 жовтня 2016 р.

                  А. Дімаров «Для чого людині серце»

Мета: ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки; навчити самостійно визначати дійових осіб; формувати уміння визначати головну думку твору. Удосконалювати техніку читання,вміння переказувати, робити висновки, узагальнення. Виховувати доброту,чуйність.
Обладнання:  картка для читання, малюнки із виразами обличчя доброї, злої і байдужої людини, малюнки сердець,вирізані сердечка для учнів.
Хід уроку
І. Організація класу.
          ІІ. Перевірка домашнього завдання.
         ІІІ .Повідомлення теми і мети уроку.
1) Учні читають ( про себе) надрукований на картках уривок тексту.
У густому лісі де ніколи не з'являлися люди, жило поміж корінням дерев плем’я дерев’яних чоловічків. Весь свій вік - а жили вони дуже довго - чоловічки оті нічого не робили, бо їм не треба було ні їсти, ні пити, ані зодягатися.
( Потім один учень читає цей текст вголос)
Ø      Як ви думаєте, у якому творі може бути такий початок? ( У казці)
Ø      Чому так гадаєте?
Ø      Який це може бути вид казки? ( Чарівна казка )
Ø      Чому це чарівна казка ?
Ø      Хто є автором казки? (народ) Це - народна казка.
- Якщо казка має свого автора, тоді це казка літературна.
Вчитель : Із сьогоднішнього уроку ми почнемо ознайомлюватись із чарівними казками, які, на відміну від народних, мають автора. Це літературні казки українських письменників. Сьогодні ми будемо працювати над змістом казки Анатолія Дімарова « Для чого людині серце».
     Робота над заголовком.
Ø    Прочитайте назву казки. Доведіть, що вона літературна. (Автор А. Дімаров).
Ø    На що схожий заголовок? ( На питання)
Ø    Чи є це речення питальним? ( Ні)
Ø    Прочитайте заголовок з питальною інтонацією, а потім з розповідною.
Ø    Спробуйте пояснити, для чого людині серце.
Ø    Скажіть, якими на вашу думку бувають серця?
Ø    Якби вам дали фарби, якими кольорами ви б намалювали добре серце, жорстоке, щире, байдуже?
         Словникова робота.
Щоб краще зрозуміти зміст твору спробуймо пояснити значення деяких слів та виразів :
ü    дошкулити - завдати шкоди,неприємного відчуття; одноплемінники - люди одного племені;
ü    ринувся - кинувся,швидко зреагував;
ü    привставав - привертати посилену увагу, міцно запам’ятовуватись;
ü    вагаючись - виявляти нерішучість;
ü    крижане - холодне,зроблене з криги ( льоду);
ü    жевріючі - ті що відгоріли, ті, що горять без полум’я (вуглинки);
ü    розпач - (від розпачу) - стан сильного душевного болю, безнадійність;
     Читання твору вголос учителем і учнями, які добре читають.
       Відповіді на запитання до змісту прочитаного :
Ø    Чи сподобалась казка ?
Ø    Чим сподобалась ?
Ø    Де відбулись події, описані в казці ?
Ø    Як вони розпочинались ?
         Робота над змістом твору. Обговорення прочитаного.
Ø       Де жило плем’я дерев’яних чоловічків?
Ø         Чому вони не знали почуттів ?
Ø         Кого вони зустріли у своєму лісі ?
Ø         Що їх здивувало у цій звичайній дівчинці ?
Ø         Про що вона попросила дерев’яних чоловічків ?
Ø         Про що він попросив дівчинку ?
Ø         Як дівчинка пояснила, що таке серце? ( «Це те ,без чого не може жити людина»).
Ø         Чому маленька не могла віддати чоловічкові своє серце ? ( « Я не можу віддати тобі своє серце, бо я без нього помру».
Ø         Які серця показав дерев’яному чоловічкові лікар ?
Ø         Яке серце вибрав дерев’яний чоловічок?
Ø         Як став поводитись він, коли у грудях’у нього забилось серце ? Як змінилось його життя?
Ø         Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі?
Ø         Що могло статись із хлопчиком?
Ø         Що трапилось із серцем цього дерев’яного чоловічка від розпачу ?
Ø         Чи вдалось врятувати хлопчика?
Ø         Що залишилось від дерев’яного чоловічка з добрим серцем?
Ø         Як ви розумієте останнє слово героя казки? (« Бо мені жаль вас. Але й цього не дано вам зрозуміти")
 Вибіркове читання.
Ø    Прочитати, чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів ?
Ø    Які серця показав лікар дівчинці і дерев’яному чоловічку.
Ø    Причитайте,яким було серце злої людини, байдужої. Доброї?
Ø     Як змінилось життя дерев’яного чоловічка, коли лікар вставив йому серце доброї людини ?
Ø    Що трапилось із серцем чоловічка від розпачу,коли він побачив хлопчика, що замерзає в лісі від холоду ?
Ø    Прочитати останні слова героя казки. Як ви розумієте їх зміст ?
Визначення основної думки казки. Прочитати прислів’я. Яке з них виражає основну думку твору ?
Що робиться в серці , знає тільки серце.
Раз добром налите серце вік не прохолоне.
У доброї людини велике серце.
           Мовно-логічне завдання.
Ø    На дошці написаний план казки. Прочитайте його.
Ø    Чи все тут правильно ?
Ø    Біля кожного пункту плану поставити його правильний порядковий номер.
                               План.
Життя чоловічка з серцем. ( 5)
Незвичайна гостя. ( 2)
Полум’яне серце зігріває хлопчика. (6)
Плем’я дерев’яних чоловічків. ( 1)
Лікар, що міняє серця. ( 3)
Нелегкий вибір. (4)
Стислий переказ казки. Завершення роботи над змістом казки.
Ø    Чи сподобалась вам ця казка ?
Ø    Що найбільше сподобалось ?
Ø    Які чарівні перетворення описані в казці?
Ø    В якій частині казки передано найбільшу напругу ? Де ви найбільше переживали?
Ø    Які уривки з твору ілюструють малюнки , вміщені в підручнику ?
Ø    Які б малюнки до казки ви намалювали?
Ø    Чи тепер ми можемо сказати для чого людині серце?
Ø     Чого вчить ця казка ?
Ø      -  Яке серце буде у кожної з цих людей?
                           

     Підсумок уроку.
1. Як називається твір, над яким ми працювали на уроці ?
    2. До якого жанру належить цей твір ? ( Літературна казка)
    3. Який би був кінець казки, якби дерев’яний чоловічок вибрав собі якесь інше серце ?
   4. А яка відношення має ця казка до сьогодення, до нашого міста,країни?
( Майдан,АТО)
  У кожного учня на парті по два сердечка.
1.- Замалюйте одне сердечко тими кольорами, які  в відповідали вашому серцю.  (діти розповідають, які кольори вони обрали)
2. На дошці намальовані червоні сердечка одного розміру, а одне велике.
  - Як ви думаєте чиє це серце, кому належить? ( мамі, Богу) Чому?




3. Візьміть у руки друге сердечко, червоного кольору . Це серце вашої мами. Тепер я прочитаю вам вчинки, які роблять діти і, якщо на вашу думку, це завдає мамі прикрості відірвете від нього кусочок.
                       * Не виконав домашнє завдання.
                  * Не прибрав свої іграшки.
                  * Отримав низьку оцінку.
                   * На допоміг бабусі.
                  * Побився з друзями.
                  * Образив молодшу сестричку( братика).
- Яким стало мамине серце. Отак руйнується серце і вашої мами.
Який висновок можна зробити?
          - Тепер я хочу, щоб ви послухали такі слова:
   Любов – найвище в світі почуття,
    Вона немає меж – безкрая!
З любові починається життя,
Все найсвітліше виростає
Любов і доброта – це два крила,
Які нас піднімають над землею.
Любов, напевно, першою була,
А доброта відразу йшла за нею.
Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові.
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити
Це зрозуміти всім давно пора,

Бо ми прийшли у світ добро творити.

Переглянути конспект в повному обсязі

Немає коментарів:

Дописати коментар