четвер, 20 жовтня 2016 р.

  Тема. Слова, які звучать і пишуться однаково. Складання речень.
Мета. Ознайомити дітей з омонімами; вчити вдумливо сприймати мов­лене і записане слово; розвивати мовлення учнів; виховувати інтерес до вивчення мови, почуття гордості за рідну мову.
Обладнання.  Картки з калі­графії, скоромовки, словники, світлофори,  малюнки.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація знань з теми.
    1.Гра «Мікрофон».
- Що з чого складаються слова, для чого служать слова? Які багатозначні слова ви знаєте? Чому вони багатозначні? Навести приклади.
- Пояснити значення слів, скласти речення, щоб слово мало кілька значень.
                       
2. Вибірковий диктант.
     На нотному стані зображено скрипковий ключ.  На поле вийшла футбольна команда. Злетів останній березовий листок. На столі лежала ручка. У маминих руках голка вишивала диво-квіти.
     Пояснити значення кожного слова і навести свої приклади речень з цими словами, щоб вони мали інше значення.
ІІІ. Вправи з каліграфії.
1. Гра «Півбуквинка».

J, І, Ц, І, З
Вправляння у написанні.
2. Складіть слова із букв, які принесли нам  повітряні  кульки.
ійлтін                ісцмья
літній                 місяць
Доведіть, що ці слова багатозначні. Складіть і запишіть речення з цими словами:
1 в. Літній  чоловік важко підіймався вгору.
       Після літнього дощу на небі бувають веселки.
2 в. Січень — перший місяць року.       
        Місяць сховався за хмари.
ІV.  Робота з новим матеріалом
   - Сьогодні нас чекає нова цікава подорож у світ     
таємничих слів.
         Прочитайте речення, що цікавого помітили, зробіть висновок.
Дорога кришталева ваза вигравала всіма кольорами райдуги.
Дорога стелилася прямо через золоте поле пшениці.
- Яке значення цих слів? Що спільне у словах, а що відмінне?
-  Ми бачимо, що пишемо ці слова однаково, але значення у них різні. До яких частин мови належать ці слова?
Такі слова називаються омонімами.
1.Відшукайте такі ж слова у даному вірші.
Песик з поля
Волошку ніс
І поранив собі ніс.
   3. Робота з малюнками .(атлас, замок,на березі)
    - Які слова будемо писати однаково? Чи однакове їх значення?
  4.Складіть речення з даними словами.
Висновок: щоб правильно зрозуміти такі слова, треба їх прочитати, вимовити, ввести в речення.
V. Тренувальні вправи
1. Виконання вправи.
2. Прочитайте скоромовку.
- Що цікавого помітили? Які слова звучать однаково? До якої частини мови вони належать? Записати по пам'яті.
У стоніжок по сто ніжок,
Всі сто милися,
Всі стомилися.
(Г.Бойко)
3. Самостійна робота. .
VІ. Фізкультхвилинка.
VІІ. Групова робота.
                                   І група
                      Випишіть омоніми
1. Жито хилитається з краю в край,
    Тут моя домівка, мій рідний край (Л. Компанієць)
2. Подивись-но, мамо мила,—
    недаремно киця мила лапкою свій ніс (Л.Фет)
______________________________________________________________
ІІ група
Випишіть омоніми
1. Скажіть, цю іграшечку з вати
            Коровою чи вовком звати? (А. Гарматюк)
2. Я візьму легенький прут,
    Пожену гусят на Прут.
    Хоч купатиму не в милі,
    Стануть чисті всі та милі (С. Павленко).
ІІІ група
Випишіть омоніми
1.   Весь вечір Роман читав цікавий роман.
2.   Гей, стрільці, хапайте луки,
      Та біжіть бігом на луки!
      Комарня там вельми сита –
      Настріляйте зо три сита!
           (С.Павленко)     
  VІІІ.  Підсумки уроку. Завдання додому.

   З якими цікавими словами ознайомились? Наведіть приклади.
   Як можна зрозуміти значення слів, які звучать і пишуться однаково?
       Робота в парі.
              Скласти і записати речення зі словами
      Потри                   Чорне
      По три                  чорне
      Гра «Світлофор».
Досить руку мені жати!
Іди в поле жито жати!
Коли вижнеш, повертайся,
От тоді і привітайся.



Немає коментарів:

Дописати коментар