четвер, 20 жовтня 2016 р.

  Тема. Слова, які звучать і пишуться однаково. Складання речень.
Мета. Ознайомити дітей з омонімами; вчити вдумливо сприймати мов­лене і записане слово; розвивати мовлення учнів; виховувати інтерес до вивчення мови, почуття гордості за рідну мову.
Обладнання.  Картки з калі­графії, скоромовки, словники, світлофори,  малюнки.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація знань з теми.
    1.Гра «Мікрофон».
- Що з чого складаються слова, для чого служать слова? Які багатозначні слова ви знаєте? Чому вони багатозначні? Навести приклади.
- Пояснити значення слів, скласти речення, щоб слово мало кілька значень.
                       
2. Вибірковий диктант.
     На нотному стані зображено скрипковий ключ.  На поле вийшла футбольна команда. Злетів останній березовий листок. На столі лежала ручка. У маминих руках голка вишивала диво-квіти.
     Пояснити значення кожного слова і навести свої приклади речень з цими словами, щоб вони мали інше значення.
ІІІ. Вправи з каліграфії.
1. Гра «Півбуквинка».

J, І, Ц, І, З
Вправляння у написанні.
2. Складіть слова із букв, які принесли нам  повітряні  кульки.
ійлтін                ісцмья
літній                 місяць
Доведіть, що ці слова багатозначні. Складіть і запишіть речення з цими словами:
1 в. Літній  чоловік важко підіймався вгору.
       Після літнього дощу на небі бувають веселки.
2 в. Січень — перший місяць року.       
        Місяць сховався за хмари.
ІV.  Робота з новим матеріалом
   - Сьогодні нас чекає нова цікава подорож у світ     
таємничих слів.
         Прочитайте речення, що цікавого помітили, зробіть висновок.
Дорога кришталева ваза вигравала всіма кольорами райдуги.
Дорога стелилася прямо через золоте поле пшениці.
- Яке значення цих слів? Що спільне у словах, а що відмінне?
-  Ми бачимо, що пишемо ці слова однаково, але значення у них різні. До яких частин мови належать ці слова?
Такі слова називаються омонімами.
1.Відшукайте такі ж слова у даному вірші.
Песик з поля
Волошку ніс
І поранив собі ніс.
   3. Робота з малюнками .(атлас, замок,на березі)
    - Які слова будемо писати однаково? Чи однакове їх значення?
  4.Складіть речення з даними словами.
Висновок: щоб правильно зрозуміти такі слова, треба їх прочитати, вимовити, ввести в речення.
V. Тренувальні вправи
1. Виконання вправи.
2. Прочитайте скоромовку.
- Що цікавого помітили? Які слова звучать однаково? До якої частини мови вони належать? Записати по пам'яті.
У стоніжок по сто ніжок,
Всі сто милися,
Всі стомилися.
(Г.Бойко)
3. Самостійна робота. .
VІ. Фізкультхвилинка.
VІІ. Групова робота.
                                   І група
                      Випишіть омоніми
1. Жито хилитається з краю в край,
    Тут моя домівка, мій рідний край (Л. Компанієць)
2. Подивись-но, мамо мила,—
    недаремно киця мила лапкою свій ніс (Л.Фет)
______________________________________________________________
ІІ група
Випишіть омоніми
1. Скажіть, цю іграшечку з вати
            Коровою чи вовком звати? (А. Гарматюк)
2. Я візьму легенький прут,
    Пожену гусят на Прут.
    Хоч купатиму не в милі,
    Стануть чисті всі та милі (С. Павленко).
ІІІ група
Випишіть омоніми
1.   Весь вечір Роман читав цікавий роман.
2.   Гей, стрільці, хапайте луки,
      Та біжіть бігом на луки!
      Комарня там вельми сита –
      Настріляйте зо три сита!
           (С.Павленко)     
  VІІІ.  Підсумки уроку. Завдання додому.

   З якими цікавими словами ознайомились? Наведіть приклади.
   Як можна зрозуміти значення слів, які звучать і пишуться однаково?
       Робота в парі.
              Скласти і записати речення зі словами
      Потри                   Чорне
      По три                  чорне
      Гра «Світлофор».
Досить руку мені жати!
Іди в поле жито жати!
Коли вижнеш, повертайся,
От тоді і привітайся.



Тема. Слова, що мають кілька значень.
 Мета. Формувати поняття про багатозначність слів в українській мові, виробляти вміння правильно вживати багатозначні слова в мов­ленні; розширити уявлення про значення слів і їх вживання; роз­вивати мовлення учнів.
Обладнання:дидактичний мате­ріал, малюнки.
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
II. Перевірка домашнього завдання.
1.Повторення вивченого матеріалу.
2. Робота в групах.
               1ГРУПА:
- Підкресліть спочатку слова, вжиті в прямому значенні, однією лі­нією, а потім — в переносному двома лініями. З однією парою слів складіть і запишіть речення.
Сердиться батько – сердиться Дніпро.
Невмите небо – невмите обличчя.
Гарячий погляд — гарячий камінь.
Залізна воля — залізна стріла.
Гостре слівце ріже вухо. Гострий ніж лежав на столі.
                2 ГРУПА:
Допишіть до поданих словосполучень, вжитих у прямому значенні, словосполучення, вжиті у переносному значенні. Складіть та запишіть речення з однією парою слів.
        Каштанове листя — каштанове волосся.
        Весела дівчина — веселе літо.
        Гіркий перець — гіркий урок.
        Сизий голуб — сизий туман.
(Сизий туман вкрив поле, сади, луки й ліси.
 Смачно клював зерно сизий голуб).
              3 ГРУПА:
Діти виконують завдання на карточках.
III. Вивчення нового матеріалу.
            1. Оголошення теми і мети уроку.
        - Тему сьогоднішнього уроку ви сформулюєте самі, якщо подумаєте над значенням слова ЛИСТ.
 На стежину впав кленовий лист. Я відправив сьогодні бабусі лист.
- Скільки значень має це слово? Отже , які слова ми будемо вивчати на уроці?
( Слова, які мають кілька значень.)
        2. Робота з підручником.
Виконання вправ .
-         Скільки значень має слово морж?
-          Які ще слова ви знаєте, щоб вони мали кілька значень? 
-  Скільки значень має слово гребінець?
- У кого ж справжній гребінець?
- За допомогою яких питань можна встановити зв'язок між поданими словами?   
Висновок. Отже, в українській мові є слова, які можуть мати кілька значень.
  - Тепер ваше завдання таке. Я показую малюнки, а ви  скажете, яке ще значення можуть мати ці слова:


     

          

-  Що спільного у цих словах?
                       Назвіть багатозначні слова.
А) Ніс людини — ніс корабля.
Вінок із квітів — вінок цибулі.
              
Б) Ой на горі вогонь горить.
(Народна творчість)
- Вогонь! - скомандував Брянський. Ударили з усіх автоматів і карабінів.
(Олесь Гончар)
Дитина вогнем горить.
- Пояснити значення слова «вогонь?» (В першому реченні воно означає розпалене багаття, в другому - постріли, а в третьому високу температуру тіла.)
IV. Тренувальні вправи.
1. Виконання вправи. Коментоване письмо
2. Каліграфічна хвилинка.
             Земля всіх годує.
 - В якому значенні вжито  підкреслене слово?
- Як ви думаєте, яке з цих слів багатозначне?
 Завдання: Скласти речення , щоб воно мало кілька значень.
- Ми живемо на планеті Земля.
- На чорній землі біла пшениця родить.
- Мій рідний край, моя земля, як довго я до тебе линув.
3. Загадки.
Журавлиним я буваю,
А деколи й пісні співаю.
(Ключ журавлів, скрипковий ключ.)
Він замок відкрити може
І закрутить легко гайку.
Чарівник вам допоможе
Відгадати цю загадку.
(Гайковий ключ, ключ від дверей.)
4. Творча робота. Складіть та запишіть речення із словом ключ, щоб воно мало кілька значень.  
Зробіть звукову схему слова.
Фізкультхвилинка.
Прилетіли журавлі         (помахати руками, як крилами)
І великі, і малі.       (руки вгору, руки вниз)
Сіли собі на ріллі,         (присісти)
Заспівали: "Тра-ра-рі".   (встати)
Де журавка ходила,        (ходьба з високим підніманням стегна)
Там пшениця родила,
Де журавель походив —
Там ячмінь уродив.
- Діти, слово «журавель» також багатозначне. Що ще називають так?

       
 (криничний журавель).
5. Розвиток зв'язного мовлення.
 Усно скласти з даними словосполученнями невеличку розповідь:
             1 група:  моя баба;
             2 група:   спечена баба;
             3 група:   снігова баба.
V. Підсумок уроку.
Висновок. Одне й те саме слово може мати кілька значень.
- З якими словами ознайомилися на уроці? (Зі словами, які можуть
мати не одне, а кілька значень.)
- Чому з'явились у мові багатозначні слова?
- Які багатозначні слова ви запам'ятали?
- Наведіть приклади багатозначних слів.

VI.      Домашнє завдання. 

                  А. Дімаров «Для чого людині серце»

Мета: ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки; навчити самостійно визначати дійових осіб; формувати уміння визначати головну думку твору. Удосконалювати техніку читання,вміння переказувати, робити висновки, узагальнення. Виховувати доброту,чуйність.
Обладнання:  картка для читання, малюнки із виразами обличчя доброї, злої і байдужої людини, малюнки сердець,вирізані сердечка для учнів.
Хід уроку
І. Організація класу.
          ІІ. Перевірка домашнього завдання.
         ІІІ .Повідомлення теми і мети уроку.
1) Учні читають ( про себе) надрукований на картках уривок тексту.
У густому лісі де ніколи не з'являлися люди, жило поміж корінням дерев плем’я дерев’яних чоловічків. Весь свій вік - а жили вони дуже довго - чоловічки оті нічого не робили, бо їм не треба було ні їсти, ні пити, ані зодягатися.
( Потім один учень читає цей текст вголос)
Ø      Як ви думаєте, у якому творі може бути такий початок? ( У казці)
Ø      Чому так гадаєте?
Ø      Який це може бути вид казки? ( Чарівна казка )
Ø      Чому це чарівна казка ?
Ø      Хто є автором казки? (народ) Це - народна казка.
- Якщо казка має свого автора, тоді це казка літературна.
Вчитель : Із сьогоднішнього уроку ми почнемо ознайомлюватись із чарівними казками, які, на відміну від народних, мають автора. Це літературні казки українських письменників. Сьогодні ми будемо працювати над змістом казки Анатолія Дімарова « Для чого людині серце».
     Робота над заголовком.
Ø    Прочитайте назву казки. Доведіть, що вона літературна. (Автор А. Дімаров).
Ø    На що схожий заголовок? ( На питання)
Ø    Чи є це речення питальним? ( Ні)
Ø    Прочитайте заголовок з питальною інтонацією, а потім з розповідною.
Ø    Спробуйте пояснити, для чого людині серце.
Ø    Скажіть, якими на вашу думку бувають серця?
Ø    Якби вам дали фарби, якими кольорами ви б намалювали добре серце, жорстоке, щире, байдуже?
         Словникова робота.
Щоб краще зрозуміти зміст твору спробуймо пояснити значення деяких слів та виразів :
ü    дошкулити - завдати шкоди,неприємного відчуття; одноплемінники - люди одного племені;
ü    ринувся - кинувся,швидко зреагував;
ü    привставав - привертати посилену увагу, міцно запам’ятовуватись;
ü    вагаючись - виявляти нерішучість;
ü    крижане - холодне,зроблене з криги ( льоду);
ü    жевріючі - ті що відгоріли, ті, що горять без полум’я (вуглинки);
ü    розпач - (від розпачу) - стан сильного душевного болю, безнадійність;
     Читання твору вголос учителем і учнями, які добре читають.
       Відповіді на запитання до змісту прочитаного :
Ø    Чи сподобалась казка ?
Ø    Чим сподобалась ?
Ø    Де відбулись події, описані в казці ?
Ø    Як вони розпочинались ?
         Робота над змістом твору. Обговорення прочитаного.
Ø       Де жило плем’я дерев’яних чоловічків?
Ø         Чому вони не знали почуттів ?
Ø         Кого вони зустріли у своєму лісі ?
Ø         Що їх здивувало у цій звичайній дівчинці ?
Ø         Про що вона попросила дерев’яних чоловічків ?
Ø         Про що він попросив дівчинку ?
Ø         Як дівчинка пояснила, що таке серце? ( «Це те ,без чого не може жити людина»).
Ø         Чому маленька не могла віддати чоловічкові своє серце ? ( « Я не можу віддати тобі своє серце, бо я без нього помру».
Ø         Які серця показав дерев’яному чоловічкові лікар ?
Ø         Яке серце вибрав дерев’яний чоловічок?
Ø         Як став поводитись він, коли у грудях’у нього забилось серце ? Як змінилось його життя?
Ø         Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі?
Ø         Що могло статись із хлопчиком?
Ø         Що трапилось із серцем цього дерев’яного чоловічка від розпачу ?
Ø         Чи вдалось врятувати хлопчика?
Ø         Що залишилось від дерев’яного чоловічка з добрим серцем?
Ø         Як ви розумієте останнє слово героя казки? (« Бо мені жаль вас. Але й цього не дано вам зрозуміти")
 Вибіркове читання.
Ø    Прочитати, чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів ?
Ø    Які серця показав лікар дівчинці і дерев’яному чоловічку.
Ø    Причитайте,яким було серце злої людини, байдужої. Доброї?
Ø     Як змінилось життя дерев’яного чоловічка, коли лікар вставив йому серце доброї людини ?
Ø    Що трапилось із серцем чоловічка від розпачу,коли він побачив хлопчика, що замерзає в лісі від холоду ?
Ø    Прочитати останні слова героя казки. Як ви розумієте їх зміст ?
Визначення основної думки казки. Прочитати прислів’я. Яке з них виражає основну думку твору ?
Що робиться в серці , знає тільки серце.
Раз добром налите серце вік не прохолоне.
У доброї людини велике серце.
           Мовно-логічне завдання.
Ø    На дошці написаний план казки. Прочитайте його.
Ø    Чи все тут правильно ?
Ø    Біля кожного пункту плану поставити його правильний порядковий номер.
                               План.
Життя чоловічка з серцем. ( 5)
Незвичайна гостя. ( 2)
Полум’яне серце зігріває хлопчика. (6)
Плем’я дерев’яних чоловічків. ( 1)
Лікар, що міняє серця. ( 3)
Нелегкий вибір. (4)
Стислий переказ казки. Завершення роботи над змістом казки.
Ø    Чи сподобалась вам ця казка ?
Ø    Що найбільше сподобалось ?
Ø    Які чарівні перетворення описані в казці?
Ø    В якій частині казки передано найбільшу напругу ? Де ви найбільше переживали?
Ø    Які уривки з твору ілюструють малюнки , вміщені в підручнику ?
Ø    Які б малюнки до казки ви намалювали?
Ø    Чи тепер ми можемо сказати для чого людині серце?
Ø     Чого вчить ця казка ?
Ø      -  Яке серце буде у кожної з цих людей?
                           

     Підсумок уроку.
1. Як називається твір, над яким ми працювали на уроці ?
    2. До якого жанру належить цей твір ? ( Літературна казка)
    3. Який би був кінець казки, якби дерев’яний чоловічок вибрав собі якесь інше серце ?
   4. А яка відношення має ця казка до сьогодення, до нашого міста,країни?
( Майдан,АТО)
  У кожного учня на парті по два сердечка.
1.- Замалюйте одне сердечко тими кольорами, які  в відповідали вашому серцю.  (діти розповідають, які кольори вони обрали)
2. На дошці намальовані червоні сердечка одного розміру, а одне велике.
  - Як ви думаєте чиє це серце, кому належить? ( мамі, Богу) Чому?




3. Візьміть у руки друге сердечко, червоного кольору . Це серце вашої мами. Тепер я прочитаю вам вчинки, які роблять діти і, якщо на вашу думку, це завдає мамі прикрості відірвете від нього кусочок.
                       * Не виконав домашнє завдання.
                  * Не прибрав свої іграшки.
                  * Отримав низьку оцінку.
                   * На допоміг бабусі.
                  * Побився з друзями.
                  * Образив молодшу сестричку( братика).
- Яким стало мамине серце. Отак руйнується серце і вашої мами.
Який висновок можна зробити?
          - Тепер я хочу, щоб ви послухали такі слова:
   Любов – найвище в світі почуття,
    Вона немає меж – безкрая!
З любові починається життя,
Все найсвітліше виростає
Любов і доброта – це два крила,
Які нас піднімають над землею.
Любов, напевно, першою була,
А доброта відразу йшла за нею.
Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові.
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити
Це зрозуміти всім давно пора,

Бо ми прийшли у світ добро творити.

Переглянути конспект в повному обсязі