понеділок, 26 вересня 2016 р.

ТЕМА: Наталя Забіла (про неї ) Наталя Забіла « Хто сильніший?»
МЕТА: збагачувати і розширювати знання учнів про життя і творчість поетеси, продовжувати формувати читацькі навички; навчати визначати настрій твору, передавати своє ставлення до змісту виразним читанням; збагачувати активний словник учнів; допомогти відчути художній стиль поетеси.
ОБЛАДНАННЯ: портрет Н Забіли, виставка книг, картки зі словами, малюнки Сонця та Вітру, хвилинка - цікавинка.
ХІД УРОКУ
1.    Організаційний момент
2.    Мовна розминка
Робота над скоромовкою
…У сороки – білобоки
п’ять малят сороченят.
Усі чисто хочуть їсти,
Треба всім їм дати лад…
Прочитати кілька разів. Пояснити значення слів «дати лад».
       3.Перевірка домашнього завдання.
      4.Повідомлення теми і мети уроку.
 - Сьогодні наш урок незвичайний. Ми побуваємо в гостях у ще однієї великої української поетеси і письменниці Наталі Забіли. Поговоримо про її творчість та життя.
     4.1 Узагальнення знань про вивчені твори.
- З творами поетеси ви неодноразово зустрічалися. Зараз ви їх пригадаєте. Я буду зачитувати уривки творів, які ми вже читали, а ви пригадайте назву.
                      «Журавлик»
                      «Вовк та козенята»
                       « Древній Київ»
-  Ці твори ви читали ви у 2 та 3 класах. Та з віршами поетеси ви познайомилися ще у 1 класі. Пригадайте абетку.
-  Які за жанром усі ці твори?
3.2                Хвилинка поезії.
Діти декламують кілька віршів поетеси.
                                      «Кульбабки»
                     « Білка»                          «Метелик»
-  Чи сподобалися вам ці вірші? Чим?
5. Ознайомлення з творчістю та біографією поетеси.
        5.1 Розповідь про Н Забілу.
Народилася поетеса 9 березня 1903 року в Петербурзі у дворянській сім’ї.
У 1917 році разом зі сім’єю переїхала до Харкова. Сімнадцятирічною дівчиною навчалася у Харківському інституті народної освіти.
Писати вірші поетеса почала дуже рано. Перший свій вірш придумала у 4 роки.
Ось як вона про це пише:
«Одного дня сиділи біля столу, малювали, розказували вірші, коли я кажу:
Арифметика любить метику,
Часто гуляє, та її стрічає.
А що таке арифметика?! Я й сама не знала. Просто почула таке слово, й воно мені сподобалося. Я гадала, що то таке ім’я, і що так, напевне, звуть казкову красуню».
 Потім письменниця часто сміялася, пригадуючи свій перший вірш.
Свою першу книжечку для дітей поетеса назвала «Ясоччина книжечка». ЇЇ вона присвятила своїй доньці. На жаль, дівчинка померла у 5-річному віці.
Наталя Львівна була, діти, не тільки поетесою, але і автором підручників «Читанка».
5.2. Опрацювання статті.
- А зараз ви самостійно прочитаєте про те, якою була Н. Забіла, ким працювала, що зробила за своє життя.
Відкрийте підручники на с. №31. Читаючи, помітьте ті місця, які допоможуть відповісти на запитання:
а) Скільки років було поетесі, коли переїхала в Україну?;
б) Ким працювала поетеса?
в) Скільки книг видано?
(Перевірка)
5.3. Виставка книг.
6. Опрацювання вірша «Хто сильніший?»
- Сьогодні на уроці ми познайомимося з твором Н. Забіли «Хто сильніший»
- Скажіть, хто у природі може змагатися?
- Відгадати головних героїв вам допоможуть загадки.
а) Викотилось вранці золоте кружальце,
Не спиниться ніде, наче хтось його веде.
Розкидає самоцвіти на поля, дерева, квіти.
В шпарки скрізь проникло, а надвечір зникло.
То ж бо, діти, хто озветься, як оте світило зветься?
(СОНЦЕ)

б) Всюди дму: на землю й воду,
І міняю я погоду.
То добро роблю, то шкоду
Еге-ге! Такий-то я –
Відгадай моє ім’я.
(ВІТЕР)
5.1.        Словникова робота.
Кашне -  шарф,
Жаско – жахливо, страшно.
                                                   Віхола ( синоніми ).
5.2.        Читання казки вголос.
-         Читаючи, подумайте, який це твір за жанром? Доведіть свою думку.
5.3.        Відтворення змісту прочитаного.
Гра « Мікрофон».
5.4.        Вибіркове читання.
-         Прочитайте, чому Вітер вважав себе сильнішим?
-         Що говорило про себе Сонце?
-         Прочитати опис хлопчика.
-         Прочитайте, як діяв Вітер? Сонце?
-         Як Сонце звернулося до Кості? Про що це говорить?
5.5.        Робота в групах.


І ГРУПА
ІІ ГРУПА
ІІІ ГРУПА
Споріднені слова підібрати
Сонце - …
Вітер - …
Вибрати із запропонованих слова, що характеризують Сонце.
Слова, що характеризують Вітер.
-         То чому ж перемогло Сонце?
Висновок: Добро перемагає зло.
5.6.        Робота над ілюстрацією.
-         Як автор зобразив Сонце? Вітер? Як художник передав характер головних героїв?
6.  Фізхвилинка.
В небі сонечко пироги пекло
Ми покликали, щоб до нас прийшло.
Не забулося, не барилося,
Усміхнулося і з’явилося.
З медом-солодом пироги пекло
Дарувало нам, як на свято йшло.
Кожне личенько розмальовує
Всім даруночки роздаровує.
7.  Читання в особах.
8.  Хвилинка-цікавинка.
-         Що ви знаєте про Сонце, як небесне тіло?
(Зачитують)
-         Що в природі ми ще називаємо «сонечко»?;
-         Слухаючи вірш «Кульбабки», з чим порівняла автор рослинку? (Кульбабки, немов сонечка);
-         А яких дорогих нам людей ми можемо порівняти з сонцем? (Маму і тата);
-         Недаремно у пісні співаємо: «Батько і мати – два сонця гарячих»
9.  Розвиток зв' язного  мовлення.
                                                        І ГРУПА
  За малюнком скласти розповідь «Вітерець-пустунець».
ІІ ГРУПА:
З’єднати слова. Пояснити прислів’я.
У нього вітер                 в полі
Шукай вітра                 слова
Кидати на вітер                в голові
ІІІ ГРУПА:
Підібрати дієслова до слів сонце і вітер.
Сонце ( що робить?)…
Вітер ( що робить?)…
10. Підсумок уроку. (піднімають картки з відповідями)
                       ТЕСТ
1. Коли Наталя Забіла народилася?
 а) 1913; б) 1903; в) 1930.
2. Де народилася поетеса?
а) у Петербурзі; б) у Харкові; в) у Києві.
3. Ким працювала?
а) вчителем; б) вихователем; в) редактором.
4. Скільки книг видано за життя поетеси?
а) понад 100; б) понад 300; в) понад 200.
5. Назвати героя казки:
« На голові пухнаста шапка,
На плечах – теплий кожушок…»
а) Миколка; б) Костик; в) Гнат.
6. Хто був сильнішим?
а) Сонце; б) Вітер; в) Костик.
11. Домашнє завдання.
ХВИЛИНКА – ЦІКАВИНКА

Маса Сонця у 330 разів більша від маси Землі. Температура на поверхні Сонця 6000 градусів. Сонячний промінь долітає до Землі за 8 хвилин, долаючи 150 млн. км. 

Немає коментарів:

Дописати коментар