четвер, 1 грудня 2016 р.

                                         Горда назва міста — Львів
Тема уроку. Марія Хоросницька «Звідки в міста назва — Львів»
Мета. Ознайомити учнів з історичним минулим нашого народу, походженням назви міста Львів і сприяти свідомому   розумінню тексту вірша; формувати навички зв'язного мовлення і розвивати пізнавальні інтереси учнів.
                                 Хід уроку
І. Організаційний  момент
ІІ.  Мовна розминка.
   1. Робота над скоромовкою
               Галасливий горобець
               Розгорнув собі рівець.
              Розгортає грудочки,
              Вигрібає черв'ячки.
2. Гра «Шифрувальник»
                     Відновити вірш
     Бо день міста в ріднім Львові — (3)
     Пишна грива, очі сині,       (1)
     І воно вже на значкові.       (4)
     Левеня щасливе нині,           ( 2)                                                                              
                          (М. Людкевич)
IIІ.       Повідомлення теми та мети уроку.
                  «Мозговий штурм»
- Чи знаєте ви, звідки походить назва міста Львів?
Чи є у вас якісь свої припущення?
- Що зображено на гербі міста?
- "Звідки в міста назва — Львів" — саме таку назву має вірш Марії Хоросницької, який ми прочитаємо сьогодні.
 Слайд 1.
        Марія Хоросницька( Сваричевська) народилася 23травня 1924р.в селі Хоросні на Львівщині. Від назви села й узяла собі літературний псевдонім. і все своє свідоме життя вона прожила виключно у Львові. Вчилась у «Рідній школі» ім. Маркіяна Шашкевича, яку фондував митрополит уніатів Андрей Шептицький, а потім ще в класичній гімназії навчалась і тільки 20-річною мусила пройти «доучування» у радянському педінституті з відомими ексцесами провокацій і арешту.
      Рідний галицький край наділив її веселою вдачею. Коли вона стала письменницею, біля неї завжди юрмилися подруги, чулися дотепи, сміх, вигуки, звучали вірші. Вона була надзвичайно доброю та чуйною людиною.
     На долю Марії Василівни випали нелегкі роки заслання, про які вона не хоче згадувати. Поетеса просто відкинула все, що їй заважало, через що змарновано стільки молодої снаги і часу.
Марія Хоросницька любила дітей. Окрім поезій, для них вона написала цікаві путівники «Мандрівка по Львову», «Рідне місто пізнаю», які стали своєрідною новинкою в царині дитячої літератури. Автор збірок «Краю мій», « Зелені піраміди», « Карпатська радуга».

IV.   Опрацювання  вірша   М. Хоросницької  "Звідки в міста назва — Львів". Слайд 2
                Пояснення  значення слова   "князь".
1. Читання твору вчителем.
- Що ви дізналися з вірша про назву міста Львова?
   Слайд 3
2. Словникова робота.  Слайд 4
   Читання «пірамідок» слів.         
         Син                     що                       рід
            Княжа                 знаю                    князь
           Дзвеніла              Данило                сильний
           Перекотило           народився             Галицький       
                                                     
3. Повторне читання твору вголос. Робота над змістом.
        - Між ким відбувається розмова у вірші? Від чийого імені вона ведеться?
- Ким був Данило Галицький? Чому він сумував?
 - На чию честь назвав князь місто, яке будував?
- Які побажання були для сина? Прочитайте.
- То з яких часів у міста ця назва?
4. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Читання вірша "буксиром".
б) Гра "Знайдіть дію".
Учитель називає іменники з вірша, а діти знаходять у творі зв'язані з ними дієслова.
Слова: брата, князь, сім віків, слава, син, днина.
в) Гра "Знайдіть рими".
г) Читання в парі "Я тобі, ти мені".
Діти читають напівголосно. Один учень — перший рядок, а другий - наступний, і так до кінця вірша
5.Виразне читання вірша.
- З якою інтонацією прочитаєте слова молодшого брата? А старшого?
- Після яких слів зробите найдовшу паузу?
- На які слова треба зробити логічні наголоси?
V. Подорож  вуличками Львова. Слайд 5
- Сьогодні ми помандруємо вулицями стародавнього Львова. Хто був і місті Лева? А чи все ви знаєте про це місто? У ньому, діти, багато загадок, таємниць і цікавинок. Вирушаючи у подорож, ви не тільки повинні уважно слухати , а й запам’ятовувати. На слайді ви бачите числа і в кінці нашої екскурсії ви скажете, їх значення.
                                      Слово надається історикам.
          Засноване місто у 1256 році.  
    Древній Львів розташований, як і Рим, на семи горбах, серед лісів у долині ріки Полтви, Львів завжди відрізнявся вигідним стратегічним розташуванням і надзвичайно гарними краєвидами.
        Одного разу, проїжджаючи цими місцями, могутній князь Галицько-Волинського князівства Данило Галицький зупинився на мить і зрозумів, що залишиться тут назавжди.
       Найдавніший хроніст Львова бургомістр Бартоломей Зиморович так пише про це: «Побачивши на самому кордоні своїх володінь вигідну у військовому відношенні гору, захищену внизу немовби кільцем вкритих лісом долин і самою крутістю, яка може стримати ворога, він негайно наказав збудувати тут фортецю і вирішив перенести сюди  власну княжу резиденцію». Це був Високий  замок. Висота гори 413м над рівнем моря.
      Високий замок було доручено охороняти чисельному загону, щоб зберігати заховані там скарби.
 Слайд  6
   Зміцнюючи міждержавні династичні зв’язки 1248 року Данило Галицький одружує свого сина Лева з принцесою Констанцією, донькою угорського короля Бели IV і дарує молодятам це місто, яке на честь сина назвав Львовом.
                                   Слайд 7 Високий замок теперішній
      Український князь Лев Данилович переніс з Галича до Львова столицю своєї могутньої держави, кордони якої сягали від Вісли до Чорного моря. Та історична доля поставилися неприхильно до Галицько-Волинського князівства: ослаблене постійними нападами монголо-татар і міжусобними чварами, воно стало легкою здобиччю польського королівства. Було під владою литовського князя, Угорщини, Польщі,Австрійської імперії.
    Кілька разів місто було зруйноване, а в 1527р. сталася найбільша пожежа, коли Львів вигорів майже повністю. Та місто щоразу відбудовували. У відбудові брали участь німецькі, італійські та польські майстри. Тому наше місто і має таку дивовижну і разом з тим європейську архітектуру.
       Львів протягом усієї своєї історії був великим торгівельним центром і певний час найвідомішим у Європі східноєвропейським містом.
    Своїй виключній торгівельній місії Львів завдячує географічному розташуванню найоптимальнішого пункту перетину шляхів зі Сходу на Захід і навпаки.
           Зі Сходу до Європи через Львів традиційно везли коштовні тканини, килими, дороге коріння, прянощі, фрукти, з Заходу на Схід одяг, зброю, срібні і золоті ювелірні вироби, шкіру.
      З 1379 року Львів одержав так зване право складу. Це означало, що усі не львівські купці, везучи через Львів будь-які товари зі Сходу, або Заходу, зобов’язувалися протягом двох тижнів виставляти їх у місті на продаж, а що не допродали, мали право везти далі.   
       Так і виникла Площа Ринок. Вона має прямокутну форму. Будинки на площі,якщо уважно придивитися, мають майже усі по 3 вікна. Це було обов’язковою умовою. Що зараз знаходиться на Площі Ринок?
                                            Слайд 8
Львів був і є культурним центром. Тут був побудований один з найбільших оперних театрів. Відкриття театру відбулося у 1900році.
                                                    Слайд 9
Надзвичайну роль у розвитку української культури і боротьбі українців за свої права відіграло книгодрукування. У Львові була надрукована перша українська книжка, і зробив це першодрукар Іван Федоров, або як його ще називали у Львові – Федорович.
                                                Слайд 10-11
Він, найімовірніше, походив з українсько-білоруського пограниччя, а освіту і фах набув у європейських університетах. Опинившись у Москві, Федоров надрукував тут 1564 року першу в Росії книгу «Апостол», але змушений був утікати від московських переслідувань. І вибір його зупинився на Львові  «…все лихе і найгірше з гіршого супроводжувало мене. Але з ласки Божої я до богоспасенного міста, що називається Львів, прийшов. І, помолившись, почав присвячене Богові діло, щоб боговдохновенні догмати поширювати».
           1574 року перша українська книжка побачила світ. Це були Дії і Послання Святих Апостолів. Друкар писав: «Видрукував я цю корисну для душі книгу «Апостол» у славнозвісному місті Львові на славу всемогутньої і живоначальної Трійці, Отця і Сина, і Святого Духа, амінь…»
        Федоров вважався друкарем «книг перед тим небачених», але теж наголошував, що він «занедбане друкування у Львові відновив». Таким чином можна вважати, що ще до нього тут друкувалися книги.
         Слайди 12,13,14.
Коротка розповідь.
СЛАЙД 15
          4500- зображень левів у місті.                           40 – музеїв на території міста.
          1256р.- рік заснування міста.                             1894 – введено в експлуатацію перший електричний  трамвай(раніше Відня та Кракова).
          32 площі у Львові.                                              
         1198 вулиць у місті.
    Львів – місто винаходів. Саме у Львові започатковано першу в Україні залізницю,відкрито перший в Україні готель, засновано професійний театр та першу українську школу. У Львові винайшли першу у світі гасову лампу та запустили повітряну кулю.
VІ. Підсумок уроку.  Слайд 16 і 17.


Немає коментарів:

Дописати коментар