четвер, 1 грудня 2016 р.

                                  РОЗВИТОК  ЗВ'ЯЗНОГО  МОВЛЕННЯ 
                                 Текст  на основі вражень від екскурсії
                                               « Краса осіннього лісу»
Мета: вчити учнів складати текст за планом і опорними словами, ознайомити учнів із осінніми змінами в природі; удосконалювати вміння зв’язно і послідовно викладати свої думки; розвивати увагу, уяву, спостережливість, логічне мислення; допомогти відчути яскравість осінніх барв, щедрість осені; виховувати почуття любові до природи, естетичне сприйняття навколишнього світу.
Обладнання: запис твору П. Чайковського «Пори року», малюнки із зображенням природи осіннього лісу (парку, саду), осінні листочки.

                                              Хід уроку
І. Організаційний момент.
                - Доброго дня!
Не гаймо часу,поспішаймо,
Урок скоріш розпочинаймо!
ІІ. Актуалізація знань учнів
-         Що чекає нас на уроці? З якою незвичайною гостею ми зустрінемося?
-          Наш урок – це урок творчості, натхнення, добра і радості.
Розкажіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Сьогодні на урок ми запрошуємо чарівну гостю, художницю і добру господиню. Хто вона? На це запитання можна дати відповідь, відгадавши загадку
              СЛАЙД 1
Коли з дерев всі листочки злітають,
Коли вже на південь птахи відлітають,
Коли небо синє, холодний дощ ллється,
 Ця пора року як зветься?
                                                      ( Осінь)
ІІІ . Оголошення теми уроку.                                                       
  - Ще зовсім недавно ви весело бігали по зеленій траві, засмагали, купалися. Ви раділи чудовій порі - літнім канікулам. Та час швидко минає і на порозі – осінь.
                      У садах, гаях блукає,
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль –
                 Жде сестрицю білу в гості.
-         Що ми називаємо «жовтими шатами», «золотистою постіллю»?
                 СЛАЙД 2
          Обговорення картини Левитана
- Осінь – красуня, наче талановита художниця, розмалювала все навкруги.                  Скільки поетів, композиторів, художників майстерно описували словами, музикою чи мовою фарб красу осені. Жодна людина, що любить природу, не може не зачаруватись її барвами.
                      СЛАЙД 3
- Погляньте на ці осінні пейзажі і скажіть, яку осінь ви тут бачите? 
-          Чому осінь в народі називають «золотою»? Чим вона вас приваблює?
-          Що зачаровує вас в осінньому лісі?  
           Осінню красу оспівували у своїх творах поети, складами музику композитори,малювали художники.
   Прослухайте твір П.І.Чайковського « Жовтень», «Пори року».
-         Які картини виникали у вашій уяві? Який настрій, які почуття викликала у вас мелодія?
 ІV. КУБУВАННЯ  СЛАЙД 4
    - Як ми назвемо осінь? ( Красуня, чарівниця, господинька, художниця, фея, панна, царівна…
СЛАЙД 5
           Осінь чарівна в гості прийшла .
                  Щедрі дарунки усім принесе.
                 Яблука стиглі і груші смачні
                 В кожній оселі стоять на столі.
                 Осінь чарівна в гості прийшла.
                  Барви яскраві усім принесла.
             СЛАЙД 6
                  В золото вбрала дерева й кущі,
                  Подарувала нам ритми дощів. 
                  Погляньте навколо чарівниця-осінь
                  В наряді, як у золоті стоїть.
                  Пожовкле листя і бездонна просинь,
                  І срібна павутинка вдаль летить.
                 Іскриться сонце, але вже не жарко,
                  І вітер в кленах ніжно шурхотить,
                  І шелест листя на алеях парку,
                  І листячко кружляє і летить.
- Якою ви бачили осінь під час екскурсії. Як змінився ліс?
Частину  краси ми принесли в клас. Це -  осінні листочки.
-          Скажіть, які вони? На що схожі, коли летять?

СЛАЙД 7
  
Гра « Мікрофон» ( Діти діляться враженнями від екскурсії) 
- Які зміни відбулися в природі з приходом осені?
- Чому ліс став сумним?
- Що змінилося у лісі з приходом осені? ( опадає жовте  листя, літають павутинки бабиного літа, шелестить під ногами опале листя, переливають золотом листочки, під килимом сухого листя ховаються гриби, не чути співу птахів…)
        - Які звуки ви чули у лісі під час екскурсії? (шелест листя, скрекіт сороки, шум дерев, крик крука, тріск гілок, …)
  - Якими у лісі стояли дерева?  Яке було небо?
Які стояли берізки, клени?
 Спів яких птахів ви чули? Як називають осінь? Чому?...
- Що сподобалося під час екскурсії?
- Що вразило, запам’яталося?
V. СЛОВНИКОВА  РОБОТА
    СЛАЙДИ  8, 9, 10
   -    Доберіть  прикметники, які характеризують осінь.
ОСІНЬ (яка?) золота, сумна, весела, незвичайна, тривожна або спокійна,  святкова, урочиста, замріяна, чарівна, казкова, тепла або холодна, різнобарвна,багата,барвиста, тепла, сонячна…
- Підібрати слова
ОСІНЬ ( що зробила?) прилинула, прийшла, прилетіла, підкралася, завітала, настала, наступила....
ЛИСТЯ ( що робить?) кружляє, летить, падає, шелестить, танцює, опадає…
ЧУТИ ( що?) шелест, крики, шурхіт, шарудіння, пісню, спів синиць, стукіт дятла, скрекотіння сороки…
У ЛІСІ ( як?) казково, фантастично, спокійно, урочисто, тривожно, сумно…
                      ДЕРЕВА ( які?) різнобарвні, голі, кольорові, строкаті, замріяні…
                      ДЕРЕВА (що зробили?) пожовтіли, позолотилися, вбралися у золоті шати…
- Доберіть синоніми
Одягла, зашелестіло, розфарбувала, різнокольорові.
- Доберіть порівняння
           Листочки, наче…             Дуби, мов…
          Хмари, ніби…                    
          Берези, як…
          Клени, мов…
          Туман, неначе..
          Земля, як…
- Доповніть речення
Багряне, жовтогаряче вбрання у…
Жовте, золоте, ніжне плаття у…
Зеленими та  стрункими стоять лише…
VI.  ФІЗКУЛЬТХВИЛИНА
VII.  СКЛАДАННЯ  ПЛАНУ
-  З яких частин складається текст? Про що будете писати в кожній з них?
-         Як можна назвати текст?
-         Як треба записувати кожну частину тексту?
VIII. САМОСТІЙНЕ НАПИСАННЯ ТЕКСТУ
-         Про що потрібно пам’ятати, виконуючи роботу? ( уникати повторів)
Звернути увагу на слова: різнокольорові,зів'яла, багряні, вбрання, непомітно.
ІХ. ПЕРЕВІРКА  НАПИСАНОГО, УДОСКОНАЛЕННЯ ТЕКСТІВ, ВИПРАВЛЕННЯ  ПОМИЛОК
Х. ПІДСУМОК  УРОКУ

                                                            ДОДАТОК

Летять листки пожовклі і зів’ялі,
Летять до ніг і шумно шелестять.
Затих гайок і верби кучеряві
Пташиним співом вже не гомонять.
А ниточки, ясні срібноволосі
Шепчуть: осінь, осінь, осінь…
Летять листки, і скрізь так непривітно.
Заснув ставок, і нивка вже не та.
Колишеться вітрець одноманітно,
А між стернею блудить самота.
А ниточки, ясні срібноволосі
      Шепчуть: осінь, осінь, осінь…
 Казка про осінь
Золота Осінь узяла пензлик і фарби, почала малювати. Берізкам і кленам подарувала жовте листя. Пофарбувала яблука в червоний колір. Пройшлася своїм пензлем по жовтих грушах. Усі дерева і кущі розфарбувала Осінь, тільки зелені ялинки залишилися. А хмари на небі Чаклунка прикрасила сірим кольором. Тепер по небу пливуть важкі сірі хмари.
                               Золота осінь
Ще недавно в небі синім
Пролітали журавлі.
А сьогодні в безгомінні
Ходить осінь по землі.
І від краю і до краю,
Від двора і до двора
                  Золотого урожаю
                  Знов до нас прийшла пора.          
                                                О. Бродський

Покосили пшениці й жита,
Ми не чули, як минуло літо,
Вже надходить осінь золота,
Молоде зелене сходить жито.
Зажурились квіти не спроста,
Вранці роси випадають білі,
Вже надходить осінь золота –
Жовкне листя у саду на гіллі.
Осінь, осінь,
В гості тебе просим
З щедрими хлібами, високими снопами,
З листопадом і дощем, з перелітним журавлем.

Немає коментарів:

Дописати коментар